Ponad połowa światowej populacji cierpi na niedobory żywieniowe. To niepokojący wynik niedawnego badania opublikowanego w The Lancet Global Health.
Naukowcy z Harvard TH Chan School of Public Health , UC Santa Barbara (UCSB) i Global Alliance for Improved Nutrition (GAIN) przeanalizowali spożycie 15 mikroelementów, w tym żelaza, jodu, wapnia i witamin, dla różnych grup wiekowych i płci. Zgodnie z badaniem, wykorzystującym podejście modelowe oparte na danych dietetycznych ze 185 krajów, ponad 5 miliardów ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości niezbędnych witamin i minerałów, takich jak żelazo, ryboflawina, kwas foliowy, wapń, jod oraz witaminy C i E.*
Niewystarczające spożycie niezbędnych mikroelementów jest jedną z najczęstszych form niedożywienia na świecie, dotykającą ludzi we wszystkich regionach i grupach dochodowych i mającą swoje konsekwencje zdrowotne, takie jak niekorzystne wyniki badań w ciąży, zwiększona podatność na choroby zakaźne i ślepotę. Badanie pokazuje również różnice płciowe w spożyciu mikroelementów, przy czym kobiety mają tendencję do spożywania mniejszej ilości jodu, witaminy B12, żelaza i selenu. Mężczyźni natomiast spożywają mniej niacyny, tiaminy, cynku, magnezu i witamin A, C i B6. Badanie to jest znaczące i alarmujące, ponieważ dostarcza szczegółowych globalnych szacunków niedoborów mikroelementów w oparciu o spożycie w diecie. Podkreśla poważne niedobory w różnych regionach i grupach populacji i sugeruje potrzebę ukierunkowanych zmian żywieniowych.
Jest to pierwsze badanie, które dostarcza globalnych szacunków niedostatecznego spożycia mikroelementów krytycznych dla zdrowia człowieka. Poprzednie badania oszacowały mikroelementy dostępne dla ludzi i przez nich spożywane. Natomiast to badanie ocenia, czy te spożycie spełnia wymagania zalecane dla zdrowia człowieka i przygląda się niedoborom, z którymi borykają się mężczyźni i kobiety w całym okresie życia. Wyniki dostarczają gotowy plan działania, pokazując, które grupy populacji są narażone na niedobór określonych składników odżywczych.
Współautor analizy, Chris Free, profesor badawczy na UCSB, mówi: „Nasze badanie to duży krok naprzód. Nie tylko dlatego, że jako pierwsze oszacowało niewystarczające spożycie mikroelementów dla 34 grup wiekowych i płciowych w niemal każdym kraju, ale także dlatego, że czyni te metody i wyniki łatwo dostępnymi dla badaczy i praktyków”.** Badanie wykazało, że niewystarczające spożycie było szczególnie powszechne w przypadku jodu (68% populacji światowej), witaminy E (67%), wapnia (66%) i żelaza (65%). Spożycie niacyny było najbliższe wystarczającemu, przy czym 22% populacji światowej spożywało niewystarczające poziomy, a następnie tiaminę (30%) i selen (37%).
Starszy specjalista techniczny w GAIN, Ty Beal , powiedział: „Te wyniki są alarmujące. Większość ludzi — nawet więcej niż wcześniej sądzono, we wszystkich regionach i krajach o wszystkich dochodach — nie spożywa wystarczającej ilości wielu niezbędnych mikroelementów . Te luki zagrażają wynikom zdrowotnym i ograniczają potencjał człowieka w skali globalnej”.
Zalecenia dietetyczne skoncentrowane na rozwiązywaniu problemów środowiskowych, takich jak dalsze ograniczanie żywności o dużej gęstości odżywczej, takiej jak mięso i żywność pochodzenia zwierzęcego, mogą tylko pogorszyć sprawę. Mamy nadzieję, że te odkrycia doprowadzą do nowych i mądrzejszych zaleceń, które uwzględniają nie tylko środowisko, ale także zdrowie człowieka. Przypomnijmy, że mięso i nabiał to są bogatym źródłem białka oraz makro i mikroelementów, krytycznych dla zdrowia ludzi. Nawoływanie do rezygnacji z ich spożycia, promocja diety roślinnej, może mieć groźne konsekwencje dla społeczeństwa i tylko potęgować niedobory już wykazane przez naukowców.
Źródła:
https://meatthefacts.eu/home/activity/beyond-the-headlines/harvard-gain-study-worrying-nutritional-deficiencies-worldwide/
*https://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(24)00276-6/fulltext
**https://www.gainhealth.org/media/news/billions-worldwide-consume-inadequate-levels-micronutrients-critical-human-health