Narodziny jednej krowy mogą zmienić oblicze brytyjskiego, a w przyszłości i światowego przemysłu mleczarskiego. Cielę, któremu nadano imię Hilda, skróci drogę branży do zerowej emisyjności.
Lekarze weterynarii i naukowcy z zadowoleniem przyjęli przyjście na świat cielęcia należącego do stada Langhill Herd z Dumfries w Szkocji, które od ponad pół wieku stanowi źródło danych dla brytyjskiego przemysłu mleczarskiego. Dzięki technice in vitro, polegającej na zapłodnieniu komórek jajowych matki Hildy w laboratorium, kolejne pokolenie stada narodziło się osiem miesięcy wcześniej, niż było to możliwe dotychczas. Geny krowy zostały zmodyfikowane tak, aby zatrzymać uwalnianie szkodliwych gazów cieplarnianych. Naukowcy stojący za projektem twierdzą, że powtórzenie procesu podwoi tempo przyrostu genetycznego, a tym samym przyspieszy proces selekcji i hodowli zwierząt efektywniej wykorzystujących metan.
„Biorąc pod uwagę, że spożycie produktów mlecznych na świecie stale rośnie, hodowla zwierząt gospodarskich w sposób zrównoważony staje się niezwykle ważna. Projekt Cool Cows pozwoli na uzyskanie większej liczby potomstwa od tych dawców, co pozwoli na szybkie stworzenie zarodka cieląt o wysokiej wydajności w zakresie metanu” wyjaśnia Profesor Richard Dewhurst ze szkockiej uczelni Rural College (SRUC), będącej jednym z partnerów projektu.
Projekt Cool Cows łączy technologie reprodukcyjne i narzędzia genomiczne w celu wyselekcjonowania bydła, które priorytetowo traktuje redukcję produkcji metanu przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu produkcji mleka. Celem projektu jest także stworzenie stada zarodowego krów o wysokiej efektywności pod względem wykorzystania metanu, które posłuży jako model do dalszych badań i wysiłków hodowlanych.
„To ważny kamień milowy w przyszłości zrównoważonego rolnictwa, którego wyniki obiecują pomóc w łagodzeniu wpływu rolnictwa na środowisko w skali globalnej”- ocenia Dyrektor Digital Dairy Chain Stuart Martin, która dofinansowała projekt 335 tys. funtów.
Hilda, choć z pozoru niczym się nie różni od zwykłego cielęcia, reprezentuje historyczny moment w najdłużej trwającym na świecie projekcie genetyki zwierząt gospodarskich. Stado Langhill stanowi nieocenione źródło danych od ponad 50 lat, a jego udział w badaniach nad emisją gazów cieplarnianych sprawia, że jest ono istotnym elementem wysiłków na rzecz zrównoważonego rolnictwa w Wielkiej Brytanii.
„Genetyczna poprawa efektywności wykorzystania metanu będzie kluczowa dla dalszego dostarczania społeczeństwu wysokiej jakości żywności, przy jednoczesnej kontroli wpływu emisji na środowisko” – dodaje Rob Simmons z Paragon Veterinary Group.
Jako że bydło jest źródłem około 5 procent światowej emisji gazów cieplarnianych, naukowcy od lat prześcigają się w opracowywaniu sposobów na ograniczenie jego wpływu na klimat i środowisko. Szkockie badania mogą nas przybliżyć do celu.
Źródła:
https://www.sruc.ac.uk/all-news/cool-calf-could-help-accelerate-dairy-journey-to-net-zero
https://www.independent.co.uk/climate-change/news/ivf-cow-birth-dairy-dumfires-b2672717.html https://www.thescottishfarmer.co.uk/news/24836260.langhill-herds-first-ivf-calf-16-generations-arrives/