#MeattheFacts

Podejmując decyzję, akceptujesz także wszystkie jej konsekwencje. Zawsze warto poznać obie strony medalu, zanim dokonasz wyboru. Zebraliśmy kilka informacji, które mogą okazać się przydatne dla
#MeattheFacts

Czy świnie są brudne? – Obalamy mity!

Świnie są jedne z najpopularniejszych zwierząt, o których krążą w mediach mity na temat higieny. Przypada tym zwierzętom łatka “brudnych” oraz znane jest powiedzenie – “pocić się jak świnia”. Od lat świnie kojarzone są z błotem i brudem, co w dużej mierze wynika z ich obserwacji i naturalnego zachowania – tarzania się w błocie. Jednak prawda jest zupełnie inna.

 

Dlaczego świnie tarzają się w błocie?

 

Świnie nie mają gruczołów potowych – utrudnia im to regulowanie temperatury organizmu. Popularne powiedzenie – pocić się jak świnia – nie jest do końca prawdą. Świnie się nie pocą! Więc jak sobie z tym radzą? Właśnie poprzez tarzanie się w błocie.

Pokrywanie powierzchni ciała błotem zaczęto obserwować już u przodków trzody chlewnej – dzików. Jest to naturalne zachowanie świń, aby pomóc sobie w regulacji temperatury ciała, a tym samym tworząc warstwę ochronną wilgoci na swojej skórze. Zwierzęta te tarzają się w błocie w celu ochłodzenia organizmu, ochrony przed oparzeniami słonecznymi oraz usunięcia pasożytów. Jednak głównym powodem jest właśnie termoregulacja. zapobiega to hipertermii zwierząt – czyli przegrzania organizmu.

 

Dlaczego świnie wolą błoto od wody? Woda szybko wyparowuje z powłoki skóry, a błoto dłużej zostaje na skórze. Dzięki temu świnie dłużej mają efekt chłodzenia, co zapewnia im komfort w gorące dni. Błoto ma działanie jako środek odstraszający i filtr przeciwsłoneczny – chroni przed owadami, pasożytami i promieniami UV.

 

Świnie mają grube szczeciny, które pokrywają ich ciała. Muszą je pielęgnować, dlatego dobrym sposobem jest ocieranie się o szorstkie powierzchnie. Proces ten pomaga również usuwa drażniące czynniki ze skóry, ale przede wszystkim złuszcza martwe komórki naskórka.

 

Zjawisko tarzanie się obserwuje się nie tylko wśród świń. Inna gatunki zwierząt również wykazują takie zachowania. Nosorożce, słonie, bizony a nawet jelenie często też tarzają się, więc świnie może najbardziej się z tym kojarzą, ale nie są wyjątkiem wśród zwierząt.

 

Czy świnie są brudne?

 

Świnie mają instynkt utrzymywania czystości w swoich miejscach bytowania. Nie są z natury brudnymi zwierzętami – mają wrodzone zachowania, które wykorzystują, aby zapewnić sobie komfort i dobre samopoczucie. Kiedy temperatura powietrza jest niższa świnie nie są zainteresowane błotem – wykorzystują to głównie w wyższych temperaturach.

 

Hodowcy zapewniając wysoka higienę oraz czystość w hodowli utrzymują komfort oraz zdrowie dla świń. Regularne czyszczenie i dezynfekcja kojców zapobiega przedostaniu się szkodliwym patogenom i przeciwdziała rozprowadzeniu chorób w hodowli.

 

Podsumowując świnie nie są brudne, a nawet należą do czystych zwierząt dbających o swoje środowisko. Tarzanie się jest istotnym mechanizmem termoregulacji, ponieważ świnie nie mają gruczołów potowych. Tarzając się w błocie, świnie chłodzą swój organizm, chroniąc się przed oparzeniami słonecznymi oraz owadami. Nie są z natury brudnymi zwierzętami, a zapewniając im dobrostan oraz odpowiednie środowisko pozwala utrzymywać zdrowie i dobre samopoczucie zwierząt.

 

Źródła:

Bracke, Marc BM. „Review of wallowing in pigs: Description of the behaviour and its motivational basis.” Applied Animal Behaviour Science1-2 (2011): 1-13.

https://nickiy.com/why-are-pigs-clean-animals-myth-about-dirty-pigs/