#MeattheFacts

Podejmując decyzję, akceptujesz także wszystkie jej konsekwencje. Zawsze warto poznać obie strony medalu, zanim dokonasz wyboru. Zebraliśmy kilka informacji, które mogą okazać się przydatne dla
#MeattheFacts

Czy w naszej żywności znajdują się pozostałości antybiotyków?

W jedzeniu, które jemy, nie ma szkodliwych pozostałości antybiotyków. Surowe przepisy UE chronią konsumentów przed wszelkimi, szkodliwymi pozostałościami w żywności pochodzenia zwierzęcego, ustalając ramy czasowe na pozbycie się wszelkich śladów antybiotyków lub innych leków, zanim jakiekolwiek produkty spożywcze trafią do łańcucha pokarmowego.


Zgodnie z prawem środki spożywcze, takie jak mięso, mleko czy jaja, pochodzące od zwierząt leczonych lekami weterynaryjnymi lub narażonych na działanie produktów biobójczych stosowanych w rolnictwie, nie mogą zawierać żadnych pozostałości, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta. Przepisy UE ustanawiają również standardy dotyczące „ okresów karencji ”. Jest to minimalny odstęp czasu wymagany pomiędzy leczeniem zwierzęcia a dopuszczeniem zwierzęcia lub jego produktów do łańcucha pokarmowego.


Dla każdego leku weterynaryjnego ustala się okresy karencji, aby zapewnić, że pozostałości powstałe w wyniku leczenia zwierząt będą poniżej określonych, naukowo ustalonych limitów, zwanych maksymalnymi limitami pozostałości (MRL). Kiedy zwierzęciu podaje się lek, zawartość pozostałości leku w zwierzętach i produktach spożywczych zmniejsza się z czasem w miarę ich metabolizowania i eliminacji z organizmu zwierzęcia. Badania mające na celu ustalenie tempa spadku tych poziomów stanowią część szerszych badań bezpieczeństwa żywności, które firmy produkujące farmaceutyki muszą przedłożyć, ubiegając się o pozwolenie na sprzedaż nowego leku weterynaryjnego do stosowania u zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność.


Dzięki temu w żywności nie zostaną znalezione żadne niebezpieczne pozostałości. Maksymalne limity pozostałości są często tysiące razy niższe niż poziom, przy którym jakiekolwiek ślady leku mogłyby mieć wpływ na zdrowie konsumentów. Progi te są ściśle monitorowane przez władze krajowe, aby zapewnić bezpieczeństwo całej żywności pochodzącej z produktów zwierzęcych.


Wszystkie leki dla zwierząt podlegają ścisłym regulacjom, co oznacza, że zapewniona jest ich jakość, bezpieczeństwo dla zwierząt i ludzi oraz środowiska, a także skuteczność. Ponadto wprowadzono szereg czynników bezpieczeństwa mających na celu ochronę konsumentów. W przypadku zwierząt leczonych lekami organy regulacyjne, takie jak Europejska Agencja Leków i CODEX, organ normalizacyjny wspierany przez FAO i WHO, ustalają ścisłe limity poziomów pozostałości, które mogą przedostać się do łańcucha pokarmowego.


Wszystkie leki weterynaryjne, w tym antybiotyki stosowane u zwierząt hodowlanych , mają maksymalne limity pozostałości określone w rozporządzeniu nr 470/2009 w sprawie NDP i wymienione w rozporządzeniu nr 37/2010 . Komitet ds. Weterynaryjnych Produktów Leczniczych (CVMP) EMA również ocenia bezpieczeństwo pozostałości. Ustalenie maksymalnych limitów pozostałości obejmuje kilka etapów. Na każdym etapie organy regulacyjne ustalają współczynnik bezpieczeństwa, aby zminimalizować potencjalne ryzyko dla osób spożywających żywność pochodzącą od zwierząt leczonych tymi preparatami.


Z najnowszego raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) na temat wyników monitorowania pozostałości weterynaryjnych produktów leczniczych wynika, że w przypadku ogółem pozostałości, w ponad 620 000 próbek pobranych we wszystkich krajach UE oraz w Islandii i Norwegii, stwierdzono obecność niepożądanych substancji poza limity, stwierdzono jedynie w 0,17% przypadków. Natomiast w przypadku środków przeciwbakteryjnych, do których zaliczają się antybiotyki, jedynie w 0,14% próbek wykazano obecność przekraczającą dopuszczalne limity (co wskazuje na ciągły spadek liczby próbek pozytywnych). Próbki są analizowane zgodnie ze szczegółowymi przepisami UE: Dyrektywy Rady 96/23/WE w sprawie środków monitorowania niektórych substancji i ich pozostałości u żywych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. Ciągłe sukcesy w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności wynikają z większego przestrzegania przez rolników okresów karencji na leczenie oraz ciągłego zmniejszania stosowania antybiotyków, potwierdzając zaangażowanie branży hodowli zwierząt i weterynarii w walkę z antybiotykoopornością.

https://meatthefacts.eu/home/activity/campaign-updates/are-there-antibiotic-residues-in-our-food