Sektor hodowlany jest filarem globalnego systemu żywnościowego i przyczynia się do redukcji ubóstwa, bezpieczeństwa żywnościowego oraz rozwoju rolnictwa. Jak dopasuje się do wyzwań?
Według FAO hodowla zwierząt odpowiada za 40% globalnej wartości produkcji rolnej i wspiera środki do życia oraz bezpieczeństwo żywnościowe prawie 1,3 miliarda ludzi. Jednocześnie istnieje wiele możliwości udoskonalenia praktyk w sektorze hodowlanym, by był bardziej zrównoważony, sprawiedliwy i stanowił wsparcie dla zdrowia zwierząt oraz ludzi.
Rola zwierząt nieoceniona
Zwierzęta gospodarskie odgrywają kluczową rolę w zrównoważonych systemach żywnościowych — dostarczają pożywienia, ich obornik jest istotnym źródłem naturalnego nawozu, a ich siła pociągowa zwiększa produktywność w regionach o niskiej mechanizacji. Same w sobie stanowią również majątek w ubogich społecznościach. Na całym świecie około 500 milionów pasterzy polega na wypasie zwierząt gospodarskich w celu uzyskania pożywienia, dochodu oraz bilansowania produkcji rolnej. Systemy produkcji zwierzęcej mają potencjał, by przyczyniać się do zachowania bioróżnorodności i sekwestracji węgla w glebie oraz biomasie. W trudnych warunkach, takich jak góry czy suche tereny, zwierzęta gospodarskie często pozostają jedynym sposobem na zrównoważoną wymianę zasobów naturalnych na żywność, włókno i siłę roboczą dla lokalnych społeczności.

Kierunek – zrównoważony rozwój
Prognozuje się, że do 2050 roku populacja ludzka osiągnie niemal 10 miliardów, a globalny popyt na produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, jaja i nabiał, wzrośnie o 20%. Rosnąca liczba ludności, zmieniający się styl życia, wzrost urbanizacji i przyspieszone zmiany klimatyczne stanowią nowe wyzwania dla globalnych systemów hodowlanych. Kształtują one priorytety badawcze, wpływają na politykę oraz zmieniają postrzeganie konsumentów. Eksperci są zgodni, że konieczna jest transformacja sektora hodowlanego w kierunku zrównoważonego rozwoju. Ale co dokładnie oznacza ten termin?
Zrównoważona produkcja zwierzęca obejmuje praktyki, których celem jest zaspokojenie potrzeb hodowli zwierząt na żywność przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko.
Zrównoważona, czyli jaka?
Zrównoważona produkcja zwierzęca chroni zasoby naturalne, zwiększa odporność ekonomiczną, pomaga zwiększyć produktywność, obniżyć koszty i zwiększyć konkurencyjność rynkową, ostatecznie przyczyniając się do wzrostu gospodarczego i rozwoju obszarów wiejskich. Aby produkować więcej, przy zmniejszonym wpływie na środowisko, musimy najpierw nadać priorytet zwiększeniu efektywności systemów hodowlanych. Obejmuje to optymalizację konwersji paszy, redukcję odpadów paszowych, poprawę wykorzystania składników odżywczych, minimalizację degradacji zasobów ziemi i wody, obniżenie emisji gazów cieplarnianych i łagodzenie szkód dla środowiska.
Jak to osiągnąć?
Zmieniając praktyki hodowlane – skuteczne zarządzać obornikiem, co może znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Ponadto włączyć lasy do systemów produkcji zwierzęcej poprzez promowanie systemów leśno-pasterskich, które integrują drzewa, uprawy paszowe i zwierzęta gospodarskie, promują bioróżnorodność i zwiększają sekwestrację węgla. Istotne znaczenie ma też udoskonalanie systemów żywienia zwierząt gospodarskich, na przykład poprzez powiększanie bazy zasobów paszowych, stosowania nowych źródeł pasz i powiązanych technologii oraz ograniczanie konkurencji między żywnością a paszami. Kluczowe jest też utrzymanie dobrego zdrowia zwierząt, zdrowe zwierzęta produkują więcej i żyją lepiej, a hodowla jest bardziej wydajna i dochodowa dla rolnika i co może mniej oczywiste dobrostan wpływa na poziom emisji. A skoro o emisjach mowa to w ograniczeniu uwalniania metanu pomóc mogą również suplementy i szczepionki- nad takimi innowacjami wciąż pracują naukowcy na całym świecie.
W ślad za zmianami
Rosnące dochody, zmieniające się diety i wzrost populacji sprawiają, że sektor hodowlany jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi rolnictwa. Transformacje towarzyszące temu wzrostowi stanowią okazję do przesunięcia sektora hodowlanego w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju oraz większego wkładu w dietę człowieka.
Źródła:
https://www.fao.org/animal-production/en/
https://www.fao.org/newsroom/detail/unlocking-the-potential-of-sustainable-livestock-production/en