Skupimy się dzisiaj na obaleniu popularnych mitów, które są powielane przez konsumentów. Rozwiniemy temat jaj – wielu z nas twierdzi, że kolor żółtka wpływa na wartość odżywczą jaja. Jednak, czy to prawda? Jakie jaja najchętniej są wybierane przez ludzi? Od czego zależy kolor żółtka w jajach? Zapraszamy do lektury!
Jaja są chętnie wybieranym produktem do kupienia przez konsumentów. Można je wykorzystać na wiele sposobów w kuchni. Są sycące i bogate w składniki odżywcze dla osób w każdym wieku.
Jaki kolor żółtka jaja jest najczęściej wybierany?
Jaja stanowią istotny element codziennej diety. Podczas zakupów jaj zwracamy uwagę na kilka aspektów, które pomagają nam w wyborze. Jednym z kluczowych elementów jest właśnie kolor żółtka. Kolor żółtka jest ważnym parametrem, na podstawie którego osoby spożywające jaja oceniają ich jakość. Producenci jaj starają się tak kierować hodowlą i produkcją, aby konsumenci chętnie wybierali właśnie jego produkty. Barwa żółtka może wahać się od koloru jasnożółtego do ciemnego pomarańczowego.
W badaniach Europejskiego Stowarzyszenia Konsumentów, w której zaproponowano próbki jaj o różnym kolorze żółtka (4 różne intensywności koloru żółtka), większość osób ankietowanych wybrała żółtka o ciemnym kolorze. Jest to najczęstszy wybierany kolor żółtka wśród ludzi we wszystkich krajach.
Ciekawostka!
Kolor skorupki jaj też jednym z ważnych aspektów podczas wyboru produktu przez konsumenta. Najczęściej wybieranym rodzajem jaj w większości krajach Europy są jaja o skorupce koloru brązowego (Berkhoff i inni. 2020)
Dlaczego kolor żółtka jest taki ważny?
Produkty spożywane przez ludzi, muszą dobrze smakować, ale i również dobrze i smakowicie wyglądać! Jedzenie ma zachęcać do spożywania poprzez właśnie dobry wygląd, zapach, smak i odpowiednią konsystencję. Białe mleko, czerwone mięso przyciąga oko i zachęca do spróbowania. Przecież nikt nie spojrzy np. na zielone mięso czy fioletowe mleko? Prawda? Podobnie jest z jajami. A szczególnie jeśli chodzi o żółtka jaj! Może nie możemy zobaczyć w sklepie koloru żółtek, ale jeśli w domu ukaże nam się żółto-złociste żółtko to chętnie sięgniemy po ten sam rodzaj jaj w sklepie ponownie. Taki piękny ciemniejszy kolor żółtka szczególnie przyciągnie naszą uwagę i zachwyci oko.
Od czego zależy kolor żółtka?
Kolor żółtka w jaju jest wynikiem karmienia kury, a głównymi czynnikami wpływającymi na jego intensywność są obecne w paszy barwniki, zwłaszcza karotenoidy. Karotenoidy to naturalne pigmenty, które można znaleźć w roślinach, takich jak kukurydza, lucerna czy papryka. Głównymi barwnikami, które wpływają na kolor żółtka to luteina i zeaksantyna. Związki te pełnią również funkcje ochronne i regulacyjne. Ludzie i zwierzęta nie są w stanie wytwarzać karotenoidów samodzielnie – przyjmują je z pożywieniem.
Kury, które spożywają pasze bogate w karotenoidy, produkują jaja z żółtkami o bardziej intensywnym, ciemniejszym kolorze. Kury karmione paszami, gdzie głównym składnikiem są zboża, odpowiadają za jasny kolor żółtek.
Barwniki naturalne, ale także i te syntetyczne mogą wpływać na kolor żółtka. Karotenoidy w paszy można dostosować za pomocą składników dawki paszy do preferencji konsumentów. Poprzez odpowiednią ilość barwników w paszy możemy zapewnić ciemno-żółty/mocno pomarańczowy kolor żółtka, który jest najczęściej wybierany przez osoby spożywające jaja.
Czas obalić popularny mit!
MIT: Ciemniejszy kolor żółtka jest zdrowszy dla człowieka
Jaja to bardzo dobre źródło białko i wielu innych substancji odżywczych. Jednak czy kolor żółtka wpływa na wartości odżywcze jaj?
Kolor żółtka nie wpływa na wartość odżywczą jaj i na zawartość najważniejszych składników odżywczych takich jak: białko czy tłuszcz. Intensywność koloru żółtka nie wpływa również na smak jaja. Ciemne jak i jasne żółtka maja takie same wartości odżywcze! Ciemniejszy kolor żółtka sugeruje wyższą zawartość wspomnianych już wyżej karotenoidów.
Podsumowanie:
Kolor żółtka w jajach jest jednym z najważniejszych czynników, na które zwracają uwagę konsumenci. Choć wiele osób uważa, że ciemniejsze żółtka są zdrowsze, lecz rzeczywistości ich barwa zależy głównie od diety kur. Kury karmione paszą bogatą w karotenoidy, produkują jaja z intensywniejszym kolorem żółtka. Mimo to, zarówno jasne, jak i ciemne żółtka mają podobne wartości odżywcze, dostarczając białka, tłuszczów i witamin w takich samych ilościach. Ciemniejszy kolor może sugerować wyższą zawartość karotenoidów, ale nie wpływa to na ogólną wartość odżywczą jaja.
Źródła:
• Berkhoff J., Alvarado-Gilis C., Keim J.P., Alcalde J.A., Vargas-Bello-Pérez E. & Gandarillas M., Consumer preferences and sensory characteristics of eggs from family farms, Poultry Science (2020)
• https://www.thepoultrysite.com/publications/egg-quality-handbook/10/consumer-perceptions-of-egg-quality
• https://www.organicvalley.coop/blog/what-does-egg-yolk-color-mean/