#MeattheFacts

Podejmując decyzję, akceptujesz także wszystkie jej konsekwencje. Zawsze warto poznać obie strony medalu, zanim dokonasz wyboru. Zebraliśmy kilka informacji, które mogą okazać się przydatne dla
#MeattheFacts

Ograniczenie spożycia mięsa w celu ochrony środowiska może prowadzić do niedoborów mikroelementów

Polityka zalecająca ograniczenie spożycia mięsa w celu ochrony środowiska, może prowadzić do niedoborów ważnych dla naszego zdrowia składników. Taki wniosek płynie z systematycznego przeglądu badań na temat wpływu „zielonej diety” na spożycie mikroelementów.


Środowisko ponad wszystko

Globalna zmiana w kierunku bardziej zrównoważonej diety jest konieczna, aby chronić planetę? FAO definiuje ją jako dietę o niskim obciążeniu dla środowiska, która jest kulturowo akceptowalna, przystępne cenowo, odpowiednia pod względem odżywczym i zdrowa. Dla tych, którzy spożywają mięso, oznacza przejście na posiłki oparte w większej ilości na roślinach.


(Nie)zdrowa dieta dla planety

W badaniu opublikowanym w „The American Journal of Clinical Nutrition” oceniono, w jaki sposób zmiany w diecie mające na celu zmniejszenie wpływu na środowisko, wpłynęły na spożycie wybranych mikroelementów mających znaczenie dla zdrowia publicznego. Krytycznymi mikroelementami były witaminy A, D i B12, kwas foliowy, wapń, żelazo, jod i cynk. Ponieważ żywność pochodzenia zwierzęcego jest najlepszym i najłatwiej dostępnym źródłem tych składników, badanie wykazało, że „przyjazne dla środowiska diety” oparte na żywności pochodzenia roślinnego, mogą wiązać się z niedostatkiem tych mikroelementów.


Produkty zwierzęce- konieczne

Analizowane badania dotyczyły głównie spożycia mięsa i żywności pochodzenia zwierzęcego, wpływu diety na środowisko i potrzeb żywieniowych. Wiele wyników sugerowało, że spożycie cynku, wapnia, jodu i witamin B12, oraz A i D zmniejszyłoby się wraz z przejściem na dietę opartą na żywności pochodzenia roślinnego. Ryzyko niewystarczającego spożycia cynku, wapnia, witamin A, B12 i D było bardziej prawdopodobne, ponieważ te mikroelementy są mniej obfite lub dostępne w produktach roślinnych. W badaniu stwierdzono, że niższe spożycie tych kluczowych składników jest prawdopodobnym wynikiem zmian w diecie promującej redukcję mięsa w celu zmniejszenia wpływu hodowli na środowisko. Oczywiste jest, że przy promowaniu takich zmian, należałoby wziąć pod uwagę potrzeby żywieniowe ludzi i konsekwencje zdrowotne, jakie dla nich niosą.