Badanie EIT Food Consumer Observatory dotyczące postrzegania rolnictwa regeneratywnego przez europejskich konsumentów pokazuje paradoksalnie, że jest ono uważane za lepszy sposób gospodarowania, ale zarazem ankietowani nie do końca rozumieją, co ten termin oznacza. Według badania wielu Europejczyków wierzy, że żywność pochodząca z rolnictwa regeneratywnego jest generalnie lepsza dla planety. Nadal brakuje zrozumienia, co te praktyki oznaczają , ponieważ wielu myli je z rolnictwem ekologicznym.
Brakuje powszechnie akceptowanej definicji rolnictwa regeneratywnego
Regeneratywne rolnictwo zyskało znaczną popularność w ostatnich latach, przyciągając uwagę rolników, firm, badaczy, konsumentów, polityków i głównego nurtu mediów. Nie ma jednak uzgodnionej, oficjalnie uznanej i powszechnie akceptowanej definicji regeneratywnego rolnictwa, najnowszego słowa kluczowego w kręgach agro-spożywczych i zrównoważonego rozwoju. A powszechna wiedza wśród rolników pozostaje ograniczona, podobnie jak świadomość konsumentów na temat tych praktyk.
Według raportu z badania, definicje są obecnie oparte na wizjach naukowców, rolników i praktyków, ale perspektywa konsumenta jest pomijana. Literatura naukowa na temat rolnictwa regeneratywnego porusza różne kwestie, od zdrowia gleby po zmiany klimatu i na różną skalę, od lokalnego gospodarstwa po cały system żywnościowy. Jednak wydaje się, że wśród naukowców panuje konsensus, że rolnictwo regeneratywne jest rozwiązaniem ekosystemowym i powinno priorytetowo traktować ochronę gleby, a także społeczne i ekonomiczne wymiary produkcji żywności.
Pięć głównych zasad rolnictwa regeneratywnego
Według EIT, rolnictwo regeneratywne odnosi się ogólnie do praktyk, które chronią i przywracają ekosystemy, od przywracania wierzchniej warstwy gleby i bioróżnorodności do sekwestracji lub zatrzymywania węgla poprzez redukcję uprawy roli lub sadzenie roślin okrywowych między kolejnymi zbiorami. Zamiast charakteryzować się określonymi metodami rolniczymi, rolnictwo regeneratywne kieruje się zasadami. Pięć głównych zasad rolnictwa regeneratywnego to minimalizacja zaburzeń gleby, minimalizacja nakładów chemicznych, maksymalizacja bioróżnorodności, zarówno zwierząt, jak i roślin, utrzymywanie gleby pokrytej uprawami tak długo, jak to możliwe i dostosowywanie się do lokalnego środowiska.
Hodowla zwierząt gospodarskich może odegrać zasadniczą rolę w rolnictwie regeneracyjnym
Hodowla zwierząt gospodarskich pomaga ograniczyć stosowanie nawozów chemicznych, ponieważ obornik zwierzęcy oferuje naturalny nawóz dla gleby, bez którego stosowanie nawozów chemicznych musiałoby zostać zwiększone. Obecność zwierząt pomaga również przywrócić naturalną zdolność gleby do pochłaniania emisji CO2 i chronić bioróżnorodność. Obecność ściółki dla wypasanych zwierząt gospodarskich i „minimalna lub zerowa uprawa” to na przykład kluczowe praktyki rolnictwa regeneratywnego w celu ochrony i poprawy struktury gleby, w celu pomocy w zatrzymywaniu wody, składników odżywczych i materii organicznej oraz wniesienia wkładu do biologicznej żywotności gleby i naturalnej mineralizacji.
Kluczowe wnioski z badania EIT
Badanie EIT wykazało, że konsumentom odpowiada ta koncepcja i są szczególnie zainteresowani żywnością wolną od „chemikaliów”, pestycydów i sztucznych nawozów. Dostrzegają oni główne korzyści rolnictwa regeneratywnego, takie jak przyjazność dla środowiska, poprawa dobrostanu zwierząt i wyższa jakość produkowanej żywności. Uczestnicy uważają również, że żywność produkowana w systemach rolnictwa regeneratywnego, w tym produkty zwierzęce, takie jak mięso, nabiał, a zwłaszcza jaja, będzie o wiele smaczniejsza. Uważają, że zwierzęta hodowane przy użyciu tych regeneratywnych praktyk będą żyły zdrowiej i szczęśliwiej, z większymi korzyściami pod względem zdrowia i środowiska.
Jednak według sondażu wielu błędnie uważa, że te praktyki można stosować tylko w małych i lokalnych gospodarstwach. W rezultacie uważają, że rolnictwo regeneratywne nie jest skalowalnym rozwiązaniem problemów rolnictwa europejskiego i że próby jego wprowadzenia podważyłyby bezpieczeństwo żywnościowe i doprowadziłyby do wyższych cen detalicznych dla konsumentów. Europejczycy mają apetyt na więcej informacji, ale wielu nie wie lub nie rozumie, w jaki sposób uprawiana lub hodowana jest ich żywność , jakie technologie są stosowane, jakie chemikalia są zaangażowane i jak wpływają one na ich zdrowie. Są niezadowoleni z tego, jak mało wiedzą i doceniliby dodatkowe informacje.
Aby rolnictwo regeneracyjne odniosło sukces, konieczne jest uzyskanie akceptacji konsumentów
Aby rolnictwo regeneratywne odniosło sukces, a produkty wytwarzane w gospodarstwach były doceniane i kupowane, niezbędna jest akceptacja konsumentów. Jak słusznie stwierdzono w raporcie, minęło sporo czasu, zanim niektórzy konsumenci zaczęli regularnie kupować żywność ekologiczną. Dobrze widzieć, że ankietowani konsumenci rozumieją, że przejście rolników na praktyki regeneracyjne wymaga wysiłku, czasu i inwestycji finansowych .