Mięso było i nadal jest ważnym źródłem pożywienia, dostarczającym szerokiej gamy cennych składników odżywczych, które nasz organizm może łatwo przyswoić. Wraz z innymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego, takimi jak ryby, jaja i mleko, odgrywa również ważną rolę w europejskich tradycjach kulturowych i gastronomii. Człowiek jest biologicznie przystosowany do diety zawierającej mięso, które jest istotne w zdrowej i zbilansowanej diecie. Niektóre składniki odżywcze zawarte w mięsie i innej żywności pochodzenia zwierzęcego nie zawsze są łatwo dostępne lub możliwe do uzyskania z żywności pochodzenia roślinnego.
Mięso jest doskonałym źródłem witamin, minerałów i niezbędnych mikroelementów, które organizm może łatwo wchłonąć. Na przykład 100 gramowa porcja czerwonego mięsa zapewni około 25% zalecanego dziennego spożycia ryboflawiny, niacyny, witamin B5 i B6 oraz dwie trzecie witaminy B12. Dieta uboga w żywność pochodzenia zwierzęcego może prowadzić do różnych niedoborów żywieniowych. Badania wykazały, że mogą zagrażać rozwojowi mózgu i układu rozrodczego. Rzeczywiście uznaje się, że żywność pochodzenia zwierzęcego jest niezbędna w ciągu pierwszych 1000 dni życia niemowlęcia oraz dla rozwoju szkieletu i mózgu u dzieci w wieku przedszkolnym.
W mięsie i przetworzonych produktach mięsnych znajduje się kilka ważnych związków bioaktywnych , takich jak witamina B1, żelazo, cynk, cholina, L-karnityna, sprzężony kwas linolowy ( CLA ), glutation, tauryna i kreatyna, których właściwości fizjologiczne zbadano. Na przykład sprzężony kwas linolowy wzbudził duże zainteresowanie w ciągu ostatnich dwóch dekad ze względu na jego biologicznie korzystne działanie. CLA moduluje odpowiedź immunologiczną i zapalną oraz poprawia masę kostną, podczas gdy karnozyna ma silne działanie przeciwutleniające i antygenotoksyczne, w tym przeciwdziała starzeniu się komórek.
Z ewolucyjnego punktu widzenia rozwinęliśmy się jako wszystkożercy, a mięso jest głównym składnikiem naszej diety od milionów lat. Twierdzenia o szkodliwości mięsa dla zdrowia są nie tylko nieprawdopodobne w świetle naszej historii ewolucji, ale także dalekie od ich poparcia solidnymi dowodami naukowymi. Większość badań łączących spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa z rakiem jelita grubego i patologiami ma charakter obserwacyjny i opiera się na spożyciu czerwonego i przetworzonego mięsa, które przekracza średnie normy w większości krajów europejskich.
Co ciekawe, badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało podobny wskaźnik zachorowań na raka jelita grubego u wegetarian i osób jedzących mięso , co sugeruje, że spożycie mięsa w ogóle nie jest główną przyczyną tej choroby. Bardzo trudno jest zbadać korelację między żywnością, mięsem i nowotworami, ponieważ istnieje wiele elementów, rzeczywistych lub domniemanych, które mogą sprzyjać pojawianiu się i rozwojowi nowotworów. Władze krajowe oparły zalecenia na badaniach opracowanych przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), które podkreślają i klasyfikują rozważane czynniki, które z pewnością lub przypuszczalnie są odpowiedzialne za wystąpienie nowotworu.
„Rakotwórczy” to termin określający coś, co może powodować raka. Problem w komunikowaniu społeczeństwu tkwi w czasowniku „spowodować”. W tym przypadku nie jest możliwe podanie określonej interpretacji przyczynowo-skutkowej . Innymi słowy, nie można powiedzieć: „Jeśli będziesz jadł przetworzone mięso, na pewno zachorujesz na raka jelita grubego”. Podobnie nie można powiedzieć, że jeśli ktoś zostanie narażony na działanie czynnika rakotwórczego, z pewnością zachoruje na raka. Naukowcy trzymają się założenia, że „rakotwórczość” to substancja, która przyjmowana w określonych dawkach i przez pewien czas może zwiększać ryzyko zachorowania na określony rodzaj nowotworu przez całe życie. Jednakże, gdy takie informacje są udostępniane ogółowi społeczeństwa, często interpretuje się tak, że jeśli substancja lub żywność jest rakotwórcza, z pewnością powoduje raka.
Konsekwencją tego błędnego przekazu jest to, że niektórzy ludzie uwierzą, że jeśli nie zjemy określonego pokarmu lub czegoś zawierającego substancję rakotwórczą, to na pewno jesteśmy bezpieczni przed rakiem . Niestety, nie jest to prawdą. Możemy zachorować, i statystycznie się to zdarza, na raka płuc, nawet jeśli nie palimy i raka jelita grubego, nawet jeśli jesteśmy weganami. Nikt nie może z całą pewnością powiedzieć, czy nawet spożywając codziennie przetworzone mięso, nie zachorujemy na raka jelita grubego. Nie oznacza to jednak, że zjedzenie określonego pokarmu lub jego niespożycie naraża kogoś na to samo ryzyko.
Wracając do monografii IARC, różne czynniki nie są klasyfikowane na podstawie ich rakotwórczości, a raport nie zajmuje się szacowaniem indywidualnego lub zbiorowego ryzyka narażenia na dany czynnik po uznaniu go za rakotwórczy. Oznacza to, że niewłaściwe jest traktowanie wszystkich czynników rakotwórczych w ten sam sposób. Twierdzenie, że „przetworzone mięso jest jak palenie lub azbest” jest skrajnie błędne i z pewnością nie przydaje się opinii publicznej ani nauce. Czynniki rakotwórcze są różne, ale klasyfikacja tego aspektu nie jest zadaniem IARC. Ciekawostką jest również ilość spożycia zbadana przez IARC, która wynosi 50 gramów przetworzonego mięsa lub 100 czerwonego mięsa dziennie. Ten poziom konsumpcji jest znacznie wyższy, niż poziom konsumpcji w Europie i ogólnie na świecie. Z tych wszystkich powodów mięso i przetworzone produkty mięsne można bezpiecznie spożywać w ramach zdrowej i zbilansowanej diety, ale najważniejszą rzeczą, o której powinny pamiętać władze, naukowcy i media jest jasne i prawidłowe komunikowanie tych koncepcji.
https://meatthefacts.eu/home/activity/campaign-updates/the-impact-of-meat-consumption-on-our-health/