#MeattheFacts

Podejmując decyzję, akceptujesz także wszystkie jej konsekwencje. Zawsze warto poznać obie strony medalu, zanim dokonasz wyboru. Zebraliśmy kilka informacji, które mogą okazać się przydatne dla
#MeattheFacts

Wsparcie inicjatywy Grupy ds. Zrównoważonej Hodowli Zwierząt

Produkcja żywności w Europie kładzie nacisk na wysokie standardy – zarówno pod względem ochrony środowiska, jak i zdrowia oraz dobrostanu zwierząt. Wszelkie zmiany wprowadzane w sektorze powinny opierać się na nauce i innowacjach, a nie na dezinformacji i ogólnikach, których często ofiarą pada branża hodowlana. W tym kontekście ważne jest uruchomienie inicjatywy na rzecz utworzenia Intergrupy ds. Zrównoważonej Hodowli Zwierząt Hodowlanych.

Dlaczego potrzebna jest Intergrupa?

Byłaby to platforma ponadpartyjnej pracy i dialogu między decydentami, Komisją Europejską (nie tylko Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, ale także Komisją Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz Dyrekcją Generalną ds. Działań w dziedzinie Klimatu), ekspertami technicznymi, środowiskiem akademickim, społeczeństwem obywatelskim oraz specjalistami z branży z całej Europy. 

European Livestock Voice wsparło organizację śniadania w Parlamencie Europejskim, aby zapoczątkować utworzenie Intergrupy ds. Zrównoważonej Hodowli Zwierząt Hodowlanych. Trzej autorzy inicjatywy – europosłowie Grapini, Bernhuber i Cassart – rozpoczęli wydarzenie od podkreślenia, że obecne debaty w Parlamencie Europejskim dotyczące hodowli zwierząt są niezwykle podzielone i że pojawia się w nich wiele dezinformacji oraz jednostronnych poglądów. To był jeden z głównych powodów, dla których zdecydowali się połączyć siły w celu utworzenia tej Intergrupy, ponieważ istnieje pilna potrzeba bardziej zrównoważonych dyskusji na temat hodowli zwierząt. Wszyscy zgodzili się, że zapewnienie rozsądnej i otwartej debaty powinno być zasadą przewodnią dla każdej „międzypartyjnej” Intergrupy.

Rola nauki i mediów w dyskusji o zrównoważonej hodowli

Wydarzenie cieszyło się dużą frekwencją – wzięło w nim udział ponad 50 uczestników, w tym ponad 25 posłów do Parlamentu Europejskiego, asystentów parlamentarnych i doradców z różnych grup politycznych. Wszyscy byli zainteresowani depolaryzacją debat i wspólną pracą nad realnymi rozwiązaniami na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

Frank O’Mara, dyrektor Irish Institute for Agricultural Research (Teagasc – Urząd ds. Rolnictwa i Rozwoju Żywności) oraz prezes Animal Task Force, przedstawił najnowsze badania zespołu zadaniowego na temat zrównoważonego rozwoju hodowli zwierząt. Podkreślił, że wprowadzanie ulepszeń w tym sektorze jest znacznie bardziej złożone niż proste zmniejszanie wielkości stad. Nauka o produkcji zwierzęcej rozwija się szybko, a Intergrupa byłaby doskonałym miejscem do informowania posłów do Parlamentu Europejskiego o najnowszych danych i wynikach badań w tej dziedzinie.

W uwagach końcowych Roxane Feller, obecna przewodnicząca European Livestock Voice, podzieliła się nieco alarmującą statystyką. Z przeprowadzonego kilka lat temu społecznego wysłuchania wynika, że tylko 1% wiadomości w mediach społecznościowych na temat hodowli zwierząt pochodzi od osób faktycznie pracujących w łańcuchu wartości zwierząt. Oznacza to, że 99% innych wiadomości na temat sektora niekoniecznie pochodzi ze źródeł mających wiedzę na temat branży.

Organizacje z całego łańcucha produkcji żywności – AnimalhealthEurope, AVEC, Clitravi, Copa Cogeca, Cotance, EFFAB, Euro Foie Gras, ERA, FEAP, FEFAC, FEFANA, FurEurope i UECBV – wspierają utworzenie Intergrupy, aby pomóc zrównoważyć tę dyskusję zarówno w mediach społecznościowych, jak i w instytucjach europejskich.

Wydarzenie to było pierwszym krokiem w kierunku zachęcenia do prawdziwego dialogu między społeczeństwem obywatelskim, instytucjami, naukowcami a przedstawicielami łańcucha wartości zwierząt.